Poradnikowe TOP 10

Posted: January 17, 2013 in Uncategorized

 

          Korzystając z Internetu jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą cyberprzestrzeń. Wśród internautów występują osoby, które będąc znawcami tego medium, wykorzystują je nie zawsze do dobrych celów. W zachowaniu bezpieczeństwa pomocne mogą być strony internetowe, zawierające porady i informacje na temat tego, jak ustrzec się przed groźnymi sytuacjami. Liczba takich serwisów jest ogromna, dlatego też warto wiedzieć, które z nich są najlepsze, w czym może pomóc poniższy ranking.

10. Chip.pl
Miejsce dziesiąte zajmuje strona, która w naszym rankingu odgrywa rolę reprezentantki wielu witryn. Tematyka tej strony internetowej dotyczy nie tylko bezpieczeństwa w Internecie, ale tematyki komputerowej i internetowej w ogóle. W Sieci istnieje mnóstwo tego typu stron. Omawiany serwis powstał w 1993 roku. Można korzystać z jego wersji pełnej oraz wersji mobilnej. Jednocześnie wydawany jest także miesięcznik o tym samym tytule. Materiały związane z bezpieczeństwem sieci zamieszczane na tej witrynie zebrane są w odrębnej zakładce. Nie są one zbyt szczegółowe, ponieważ na takich stronach nie poświęca się im, aż tyle miejsca, niż na witrynach, które zajmują wyższe miejsca w rankingu. Chip.pl ogranicza się do publikacji artykułów i doniesień prasowych. Możemy tu znaleźć m.in. jak zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi stronami internetowymi czy też jak stworzyć lokalne kopie zapasowe.

image_full

http://www.chip.pl/blogi/chip-online/2011/04/witamy-na-nowej-erze-chp

9. Numa Numa
Miejsce dziewiąte zajmuje Numa Numa – Magazyn o fenomenach Internetu. Jest to serwis podlegający wydawanych elektronicznie czasopiśmie pod tym samym tytułem. Wydawany jest przez Fundację Dzieci Niczyje, a partnerem tego działania jest Fundacja Orange. Skierowany jest głównie do młodzieży, która jest zainteresowana rozwojem nowych technologii, współtworzeniem wirtualnego świata oraz wykorzystywaniem możliwości jakie daje sieć. Jak piszą na witrynie twórcy, jest to przewodnik po najnowszych trendach i rozwiązaniach, a także wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem online. Użytkownik ma możliwość czytania periodyku zarówno w formie e-gazety, jak też zapoznać się wyłącznie z wydzielonymi artykułami bez konieczności przewracania wirtualnych kartek. Najnowszy numer poświęcony jest problemowi siecioholizmu. Czasopismo ma bardzo atrakcyjną szatę graficzną. Uplasowałyśmy go dopiero na 9 miejscu ze względu na bardzo niską częstotliwość wydawania. Jak dotąd ukazały się tylko trzy numery, w około półrocznych odstępach. Trudno powiedzieć w jakim kierunku rozwinie się magazyn i czy w ogóle się rozwinie.

numanuma-duze

http://www.pablik.pl/index.php/15482/numa-numa-to-darmowy-e-magazyn-kierowany-do-mlodych.html

8. E-lematarz Internetu
Ósme miejsce zajmuje E-lemantarz Internetu – bezpłatny podręcznik do nauki Internetu. Serwis powstał w ramach dużej akcji społeczno-edukacyjnej, mającej na celu sieciowe aktywizowanie osób, które nie potrafią jeszcze ani posługiwać się komputerem, ani poruszać w Sieci i prowadzony jest przez ING Bank Śląski. W bardzo przystępny sposób opisuje podstawowe funkcje działania komputera i uczy jak za pomocą przeglądarki korzystać z internetowych zasobów. Co ważne, jedną z głównych zakładek jest Jak dbać o bezpieczeństwo w Sieci?. Opisane są tu podstawowe zagrożenia czyhające na internautów oraz program antywirusowy. Zamieszczone są także najważniejsze porady dotyczące zachowywania się w Sieci, jak np. stosowanie odpowiednio mocnych haseł, niepobieranie nieznanych programów itp. Serwis może być niezwykle przydatny w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ nie posługuje się informatycznym żargon, ani innym skomplikowanym słownictwem. Jednak umieściłyśmy go dopiero na 8 miejscu ponieważ jego przydatność ogranicza się wyłącznie do początkujących internautów.

timthumb

http://www.brzoskowski.pl/2009/11/e-lementarz-czyli-jak-robic-z-ludzi-idiotow/

7. Komputer w firmie.eu
Siódme miejsce zajmuje serwis Komputer w firmie. Powstał w 2012 roku. Tak jak w przypadku Numa Numa jest prowadzony jednocześnie z wydawanym czasopismem. Jego celem jest wspieranie rozwoju technologii informatycznych małych i średnich firm. Redaktorem jest Robert Kamiński. Oprócz licznych artykułów dotyczących nowinek ze świata informatyki, zajmuje się również bardzo ważną kwestią bezpieczeństwa. Należy podkreślić, że od tego czy dane firmy są bezpieczne zarówno na dyskach twardych komputerów, jak i w Sieci, zależy być albo nie być tej placówki. Wśród licznych publikacji, które podpowiadają jak właściwie postępować w Internecie, są też materiały donoszące o najnowszych rozwiązaniach z zakresu wspomagania bezpieczeństwa sieciowego. Właściciele firm mogą dowiedzieć się o najlepszych rozszerzeniach programów, nowych produktach. Dzięki takim doniesieniom mogą także ustrzec się przed kupnem programów zawierających luki w kodach. Podawane są najnowsze i najpopularniejsze artykuły z każdego działu, także z działu Bezpieczeństwo, co ułatwia poruszanie się po zawartości serwisu. W zakładce Raporty możemy także znaleźć materiały związane z informatycznym bezpieczeństwem firmy. Opublikowana jest na przykład Prognoza bezpieczeństwa na 2013 rok. W artykule wymienione jest osiem szacowanych zagrożeń, które będą najpopularniejsze w tym roku. Serwis zamieszczamy na siódmym miejscu, ponieważ tematycznie jest ograniczony wyłącznie do bezpieczeństwa komputerów i danych firmowych. Co nie znaczy jednak, że nie może przydać się przeciętnemu internaucie.

index

http://www.pearltrees.com/#/N-f=1_4764162&N-fa=4639649&N-p=39703257&N-play=0&N-s=1_4764162&N-u=1_573044

6. Dbam o komputer
Miejsce szóste otrzymał serwis Dbam o komputer – profesjonalne porady bez technicznego żargonu, powstały w 2010 roku. Materiały uporządkowane są tu w trzech następujących zakładkach: 13 pigułek, porady oraz wideo. 13 pigułek to 13 kroków do uchronienia swojego komputera przed zainfekowaniem złośliwym wirusem. Do każdej podanej zasady autor zamieszcza podpowiedzi w jaki sposób ją wprowadzić w życie.
Porady są podzielone na dwie grupy: chroń siebie oraz chroń swoją tożsamość. Zakładka wideo dotyczy wyłącznie aktualizacji oraz tworzenia konta użytkownika WindowsXP, a także rozszerzania plików. Ponadto możemy także korzystać z trzech modułów: najnowsze notatki, ostatnio uaktualnione oraz tematycznie. Język jakim pisane są poszczególne porady, jest bardzo przystępny. W związku z tym nikt nie powinien mieć problemów z drożeniem zaleceń zamieszczonych na tym serwisie. Zajmuje miejsce za pierwszą piątką, ponieważ mimo swojej wysokiej przystępności ma niezbyt liczną bazę artykułów.

Cover-ebook1

http://dbamokomputer.pl/

5. Hack.pl
Piąte miejsce zajmuje serwis Hack.pl. Powstał w 2006 roku, a jego redaktorem naczelnym jest Marcin Stępień. Jest to portal w zupełności poświęcony bezpieczeństwu informatycznemu. Wszystkie materiały są zebrane w dwóch zakładkach: Baza wiedzy oraz Relacje z konferencji. Baza wiedzy w dalszej kolejności podzielona jest na artykuły (to ok. 1400 odpowiednio otagowanych materiałów), wywiady, filmy, felietony, znani hakerzy, hacking w fabule, encyklopedia hackingu, organizacje, historia hackingu, prace naukowe (gdzie publikowane są prace dyplomowe), aspekty. Internauta może skorzystać także z porad zamieszczanych na forum, a także ze świetnie uporządkowanego archiwum. Szata graficzna nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Listy artykułów są wyłącznie tabelką, kolorystyka jest utrzymywana w szaro-biało-niebieskiej tonacji. Tym samym na pierwszy rzut uwagi nie przyciąga. Pomimo tego, że nie szata zdobi stronę internetową dajemy miejsce piąte.

logo2

http://hack.pl/forum/forum.php

4. Hacking.pl
Miejsce czwarte, tuż za podium, zajmuje serwis Hacking.pl. Powstał w 2013 roku. Materiał rozmieszczony jest w dwóch zakładkach: Wiadomości, gdzie są publikowane najnowsze doniesienia oraz Artykuły. Artykuły w dalszej kolejności podzielone są na sekcje tematyczne: bezpieczeństwo, Hacking, konferencje, newbie, sieci. Artykuły zawierają porady, których stosowanie ma nas ochronić przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Niektóre z nich mówią też o tym, co robić kiedy już padniemy ofiarą cyberprzestępstwa lub własnej głupoty. Istnieje tu także możliwość dodawania artykułów przez każdego internautę. Są one jednak publikowane dopiero po weryfikacji przez jednego z moderatorów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nierzetelności. Niestety poruszanie się po serwisie nie jest zbyt łatwe. Poza podzieleniem na powyżej wymienione działy artykuły nie są nawet otagowane. Jedynym ułatwieniem jest spis 20 najpopularniejszych publikacji. Ale przecież nie zawsze idziemy za tłumem czytając to co czytają inni. Dlatego otrzymuje, według opinii publicznej najbardziej bolesne, miejsce czwarte, tuż za podium.

hacking-logo

http://hacking.pl/

3. Bezpieczny Internet
Brązowym medalistą zostaje serwis Bezpieczny Internet, prowadzony we współpracy z Fundacją Kidprotect.pl. Rozkład publikacji jest świetnie przemyślany. Materiał zamieszony na witrynie posegregowany jest w działy, które odzwierciedlają najbardziej nurtujące problemy internauty XXI wieku, który w Sieci chce czuć się bezpiecznie. Utworzono tu zakładki: prywatność, złośliwe oprogramowanie, prawo autorskie, zakupy i biznes oraz zakładkę rozmaitości. Oprócz porad w jaki sposób chronić w Sieci siebie i swój komputer, administratorzy informują nas także o najnowszych akcjach zwianych, np. ze zwalczaniem piractwa lub też podają doniesienia o atakach cybreprzestępców, np. pedofili. Utworzony jest także moduł Czy wiesz że…?, stanowiący słowniczek pojęć, takich jak: blog, trojany. Serwis posiada bardzo przyjazną dla oka szatę graficzną. Jednak niektóre działy, jak na przykład Czy wiesz że…? są niemal w surowym stanie. Za to medal brązowy.

271190_107419829414118_581591067_a

https://www.facebook.com/BezpiecznyInternet.org

2. Bezpieczniej w Sieci
Miejsce drugie i srebrny medal otrzymał od nas serwis Bezpieczniej w Sieci, prowadzony przez fundację o takiej samej nazwie. To połączona inicjatywa instytucji publicznych z sektorem prywatnym. Na tej witrynie możemy zapoznać się z raportem przeprowadzonym przez tą fundacje dotyczącą bezpieczeństwa internautów w Polsce. Materiał zamieszczany na stronie zgrupowany jest w dwóch działach: bezpieczeństwo od A do Z oraz Słownik. Bezpieczeństwo podzielone jest głębiej na: chroń swój komputer, chroń swoją firmę, porady dla poszkodowanych, zasoby dla rodziców, nauczycieli i młodzieży oraz bezpieczny Internet. Wchodząc w interesujący nas poddział otrzymujemy listę porad, które poza stosowaniu podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa. Po wybraniu jednej z nich na ekranie wyświetlają nam się obszerne informacje na jej temat. Korzyści jakie odniesiemy po jej zastosowaniu, tutorial jak krok po kroku wdrożyć tą zasadę oraz odnośniki do podobnych artykułów. Co bardzo ważne, każdy termin informatyczny użyty w poradniku zawiera hiperłącze do Słownika, gdzie w przystępny sposób są objaśnione wszystkie tematycznie powiązane terminy. Za treściwe, łatwe do przyswojenia porady skierowane do starszych i młodszych, osób prywatnych i firm oraz miłą dla oka szatę graficzną medal srebrny.

plmobillabws2-9-0

http://www.appszoom.com/android_applications/education/bezpieczniej-w-sieci_bsmuo.html

1. Bezpieczny PC
Zaszczytne pierwsze miejsce przypada serwisowi Bezpieczny PC, który zawiera wszystko to co porozbijane było w serwisach powyżej opisanych. Został założony w 2009 roku. Możemy tu znaleźć mnóstwo praktycznych artykułów o internetowych zakupach, ochronie pendrive’a, protokole SSL, groźnych stronach WWW. Oprócz artykułów możemy się zapoznać z dziesiątką najczęstszych zagrożeń pojawiających się w Internecie oraz ich opisem. Pojawia się tu 13 zasad poruszania się w Sieci. Mamy także możliwość skorzystania z licznych narzędzi online. Serwis oferuje nam generator i tester haseł, listę skanerów online, skaner Av online strony WWW. Udostępniona jest także lista fałszywego oprogramowania oraz bramka PROXY. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami korzystania z Sieci, przeskanowaniu komputera i zorientowaniu się jakich programów nam brakuje otrzymujemy, już na stronie głównej, skategoryzowaną listę zaufanego, przetestowanego oprogramowania, które możemy bez wahania zainstalować na swoim komputerze. Nie musimy szukać kolejnej zaufanej strony, gdzie będziemy mogli bezpiecznie ściągnąć legalne, bezpłatne oprogramowanie. Serwis Bezpieczny PC zbiera w jednym miejscu niemal wszystkie informacje, które są niezbędne do podniesienia poziomu naszego komputera i naszej tożsamości. Oszczędza nasz czas i energię – za to bezdyskusyjnie zostaje naszym złotym medalistą.

logo

http://wp.bezpiecznypc.pl/

PREZENTACJA:

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s