Troll, flamer, griefer, ranter

Posted: December 13, 2012 in Uncategorized


Anonimowość w Internecie sprawia, że użytkownicy czują się bezkarni, dlatego też naginają wszelkie zasady. Bez żadnych oporów obrażają innych, spamują czy dodają wulgarne komentarze. Do takich osób należą między innymi: troll, flamer, grifer i ranter.

TROLL

Termin trollowanie pochodzi od angielskiego trolling for fish czyli metody wędkarskiej polegającej na łowieniu ryb na haczyk i oznacza poruszanie przez użytkownika Internetu bardzo kontrowersyjnych tematów w celu wywołania kłótni. Osobę uprawiającą trolling określa się mianem trolla.
Trollowanie swoje początki wzięło od obrażania nowych użytkowników grup dyskusyjnych Usenet. Starsi, bardziej doświadczeni członkowie dokuczali takiej osobie, a następnie wysyłali jej wiadomość o treści: You have been trolled informującą o tym, że dała się podpuścić.
Trolling w polskim Internecie pojawił się w latach 90 za pośrednictwem IRC (Internet Relay Chat) usługi sieciowej umożliwiającej rozmowę na kanałach komunikacyjnych lub z pojedynczą osobą aktualnie podłączoną. Jednak była to jedynie namiastka. Prawdziwy rozwój nastąpił wraz z pojawieniem się forów internetowych. Polscy trolle działający intensywnie w latach 2002-2005 tworzyli nawet nieformalne grupy wsparcia, po czym przybierali charakterystyczny dla siebie styl i atakowali strony. Jedną z nich była grupa f23.
Obecnie na większości forów trolle są wyłączane ze społeczności forumowiczów na określony czas, bądź też na zawsze.
Troll – jak go rozpoznać?
Według brytyjskiego serwisu „Team Technology” trollowaniem trudnią się osoby odczuwające psychiczną potrzebę szkodzenia innym.
Troll w swoich postach najczęściej porusza problemy związane z religią, polityką seksem i etyką. Jego wpisy zazwyczaj przepełnione są agresją, a czasami nie zgadzają się z charakterystyką danej społeczności. Zdarza się też, że troll do zamieszczanych przez siebie wiadomości dołącza linki do stron z obrzydliwymi obrazkami. Na każde próby uspokojenia dyskusji użytkownik taki reaguje agresywnie, a satysfakcję przynosi mu rozbudzanie negatywnych emocji u innych użytkowników forum.

depositphotos_5139896-Green-troll

http://www.sodahead.com/living/so-obama-wants-the-uk-to-stay-in-the-eu-does-he-the-eu-is-the-cause-of-our-downfall-as-he-is-yours/

Internauci nieoficjalnie wyróżnili ok. 80 rodzajów trolli. Są to między innymi:
Bibliotekarz– osoba, która zapisuje każdą dyskusję na forum, a następnie zachomikowane posty konkretnego użytkownika może wykorzystać przeciwko niemu
Wściekła maszynistka– to użytkownik forum, który pogrąża swojego przeciwnika długimi wypowiedziami przepełnionymi błędami orograficznymi i stylistycznymi
Roztrzepaniec– w jego postach dominują błędy gramatyczne i literówki, a także niedbałość o formę wypowiedzi, przez co często jest niezrozumiały
Prowokator– jego wpisy mają agresywny charakter, publikuje on opinie przeciwne do charakteru społeczności, a czasem atakuje posty innych użytkowników. Skupia na sobie uwagę całego forum, a następnie ma na celu skompromitowanie wybranych forumowiczów
Beton naukowy– ma skrajne, często konserwatywne poglądy i przedstawia forumowiczom swój punkt widzenia. Ci którzy się z nim nie zgodzą nazywani są przez niego idiotami
Beton dla funu– jego prawdziwe poglądy nie zgadzają się z poglądami wirtualnymi
Riposter– to osoba, która komentuje każdy wątek pojawiający się na forum i nie odpuści póki nie wypowie ostatniego słowa czy też nie zdobędzie poparcia użytkowników
Zły klaun– jego wpisy są nie na temat, często zamieszcza mało śmieszne dowcipy, potrzebuje jedynie trochę uwagi
Obrażacz– zaczepia ludzi i odwołuje się do umieszczanych przez nich wpisów dotyczących ich kompleksów czy innych problemów

Typer

http://trole.joemonster.org/?troll=wsciekla-maszynistka

Jak chronić się przed trollem?
– „Nie karmić trolla”- czyli nie wchodzić z nim w żadne rozmowy i całkowicie go ignorować
– moderatorzy lub admin na forum mogą zablokować takiego użytkownika lub systematycznie kasować jego wpisy
– zainwestować w software lub aplikację, która chroni przed trollami
– być cierpliwym i poczekać, aż troll się znudzi i sam zmieni forum

2b847fd6b53145fbb5f65ac7c24bbd90

http://kwejk.pl/obrazek/188100

Rickrolling- jako zabawny trolling
Rickrolling jest to żart internetowy stosowany na forach. W czasie żywiołowej dyskusji użytkownik wkleja link do utworu Ricka Asleya ,,Never gonna give you up” z informacją, że znajduje się w nim ciekawy materiał filmowy lub argument, który skieruje dyskusję na inne tory. Osobie, która da się na to nabrać mówi się, że została zrickrollowana.

FLAMER

Flaming można określić jako wymianę wiadomości między użytkownikami Internetu o wyjątkowym natężeniu złośliwości i agresji. Osobę uprawiającą flaming nazywa się flamerem. Ujawnia się on głównie na różnego rodzaju forach internetowych, ale również poprzez wysyłanie e-maili, na serwerach gier takich jak Xbox Live, PlayStation Network, a także na stronach internetowych udostępniających filmiki wideo np. youtube.
Flaming może być również częścią krytyki literackiej. Był znany już w XIX w. kiedy to Ralf Waldo Emerson opisał Jane Austen jako kobietę bez talentu, inteligencji i wiedzy o świecie. Z kolei on, nazywany był przez Thomasa Carlyle „posiwiałym bezzębym pawianem”.
Określenie flaming pojawiło się też w „Słowniku Hakerów” z 1983r. Zostało ono zdefiniowane jako mówienie zaciekle i bezustannie na nieinteresujący daną osobę temat lub z wyraźnie niepoważnym i absurdalnym nastawieniem.

images

http://www.xbox360achievements.org/forum/showthread.php?t=48935

Typy flamingu:
Flame trolling– polega na umieszczaniu prowokacyjnych i obraźliwych wiadomości zwanych jako flamebait na forach lub w mailach. Może on wynikać z nieporozumień, frustracji czy też postrzegania niesprawiedliwości
Flame Wars– jest to sytuacja kiedy wielu użytkowników udziela prowokacyjnych odpowiedzi na oryginalny post. Flame Wars mogą przyćmić zwykłą dyskusję prowadzoną na forum.
Ortografia i gramatyka– ten rodzaj flamingu polega na kwestionowaniu przez flamera inteligencji jego przeciwnika poprzez podkreślanie jego błędów ortograficznych i gramatycznych.

Co charakteryzuje posty flamera?

 •  W komentarzach mogą pojawiać się pozorne pochlebstwa, udawana empatia i negatywne oceny
 •  Występowanie wulgaryzmów i obelg
 •  Często wyrażają irytację
 •  Wielkie litery będące odpowiednikiem krzyku i duża ilość wykrzykników oraz cudzysłowów, które mają zanegować wymienione w nich pojęcia
 •  Czasami zamiast obelg stosowanie formuły grzecznościowej tj. zwracanie się do przeciwnika na ,,pan” lub ,,pani”
 •  Posługiwanie się zwrotem ,,Kolego” o ironicznym wydźwięku
 •  Zamiana zwrotu ,,pozdrawiam” na zwrot ,,bez pozdrowień”
 •  Podawanie argumentu: ,,jesteś za młody żeby coś o tym wiedzieć”

Flamerzy zazwyczaj atakują pojedynczą osobę, a nie grupę, co może być związane z odczuwaną antypatią do konkretnego użytkownika. Ponadto zdają sobie sprawę, że z dużą grupą tak łatwo sobie nie poradzą.

Mimo wszystko możemy jednak wyróżnić kilka zalet flamingu. Są to:

 •  Poszerzenie wiedzy oponentów
 •  Rozwój umiejętności dyskutowania
 •  Ożywienie skostniałej atmosfery grupy

GRIEFER

Grief z ang oznacza żal, rozpacz, smutek, zmartwienie, kłopoty, problemy.
Za jednego z pierwszych griferów uważa się Mr. Bungle’a, który w 1991 roku w grze w LambdaMOO. Dopuszczał się wirtualnych aktów seksualnych. Uważa się, że zapoczątkował on cyber-gwałt.
Termin griefer został stworzony w 2000 roku przez użytkowników USENET’u dyskutujących na temat gry Ultima Online. W 2003 roku termin został dodany do słowniczka tejże gry. Według niego griefer to: ktoś, kto celowo irytuje innych graczy, szczególnie należących do tej samej grupy, drużyny. Zazwyczaj jest to ktoś, kto nie jest dobry w grze, ma słabe połączenie internetowe i chce dać upust swojej frustracji.
Griefer to gracz biorący udział w grze typu multiplayer. Jego celem jest irytowanie i nękanie współgraczy przy użyciu opcji jakie daje gra. Czerpie on z tego ogromną przyjemność. Zazwyczaj nie działają na niego kary stosowane w grze.
Niekiedy nagrywa reakcje swoich ofiar i chwali się nimi w sieci zamieszczając je na różnych portalach, np. youTube.

18cdb64c93e0d0533d9dcbc7ffe9b5f0

https://marketplace.secondlife.com/p/Griefer-Detector/178066

Rodzaje griefingu:
spamming / flooding – zasypywanie chatów licznymi, bardzo długimi wiadomościami, utrudniając komunikację innym użytkownikom. W przypadku audio chatów mogą także wysyłać irytujące, nie dające się znieść dźwięki lube po prostu krzyczeć do mikrofonu.
blocking – uniemożliwianie poruszania się konkretnemu użytkownikowi, poprzez zbytnie zbliżenie się
training – wywoływanie potworów po to by zabili graczy
camping – zabijanie raz za razem współgracza w czasie gdy odradza się ze zwłok lub z punktu odradzania. Możliwe w grach, gdzie współgracze mogą ze sobą walczyć
team killing – celowe zabicie członka własnej drużyny. Szczególnie powszechne w tzw. strzelankach gdzie możliwe jest otworzenie ognia ze strony osób walczących po tej samej stronie
kill stealing – zaatakowanie gracza z przeciwnej drużyny, który aktualnie jest zaangażowany w walkę. Pozwala na bezproblemowe zabicie go i zyskanie uznania za zlikwidowanie wroga. Kradnie sukces temu z kim walczyła ofiara.
destruction – zniszczenie obiektów czy wytworów innych graczy. Bardzo popularny rodzaj briefingu w Minecraft.

Inne taktyki używane przez griefer’ów:
– upodabnianie swojego nicku do nicku innego gracza luba nawet administratora
– kierowanie do graczy obelg lub też fałszywych oskarżeń
– dodawanie obraźliwych, wulgarnych lub odrażających zdjęć do profilu
– zasłanianie widoku graczowi własną postacią i uniemożliwianie mu dostrzeżenia przeciwnika

Istnieje organizacja, skupiająca osoby zajmujące się hobbystycznie griefingiem o nazwie MYGOT The Harrasment Authority. Posiada własną stronę internetową pod adresem http://www.myg0t.com.
Organizują konkursy, w których dowodem jest video uwieczniające przeprowadzoną akcję oraz reakcję ofiary.
Powstają liczne poradniki jak radzić sobie z dokuczliwymi grieferami w grach, m.in. poradnik na forum Second Life.
W przypadku ataku griefera gracze mogą składać skargi na forum danej gry i prosić administratorów o zbanowanie danej postaci.
Termin ten jest też używany jako określenie osoby, która za pomocą Internetu sprawiają innym internautom ból lub stwarzają niebezpieczeństwo traktując to jako kawał lub też celowo im szkodząc. Jako przykład ataku grieferów podaje się incydent z marca 2008 roku, kiedy to złośliwcy dodali migotającą aplikację, wywołując ty samym atak u chorych użytkowników forum.

2011-09-03-04-STOP-GRIEFING

http://astragali.efx3.com/2011/09/03/want-you-banned/

RANTER

Ranter – pochodzi z języka angielskiego. Powstało z połączenia dwóch słów: „racial” (rasowy) i „banter” (żarty, prześmiewczy).
To forumowicz, który tworzy wątki w celu wyjaśnienia jakich rzeczy lub zjawisk nienawidzi. Może też dodawać posty do podobnych wątków założonych przez inne osoby, aby poprzeć lub zanegować ich stanowisko. Zazwyczaj umieszczają posty w oddzielnych folderach co pozwala im na efektywniejsze dzielenie się nimi. Często utożsamiani z flamerami i trollami.
Mają tendencję do wytykania, że ludzie, którzy nie zgadzają się z ich poglądami są nieukami.
Nie wszyscy są źli. Od indywidualnej oceny każdego internauty zależy czy uzna danego rantera za natręta czy też nie.

hate

http://www.creativeclass.com/_v3/creative_class/2011/05/12/geography-of-hate/

PREZENTACJA:

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s